I. Szabályozási tanácsadás körébe tartozó szolgáltatásaink
-
Szabályozási stratégia előkészítése, kialakítása
- Releváns uniós jogi követelményrendszer meghatározása
- A hatályos és tervezett magyar jogszabályi környezet (elsősorban jogharmonizációs szempontú) elemzése
- Lehetséges szabályozási megoldások azonosítása
- Optimális szabályozási modell kialakítása és jogi-szakmai alátámasztása
A vállalati szabályozási stratégia előkészítése és kialakítása tipikusan az ágazati jogszabályok várható jogharmonizációs célú módosításához kapcsolódik, a vállalat tevékenységét döntően meghatározó jogszabályi változásokra való felkészülés keretében. A szabályozási stratégia kialakításának célja a szabályozási környezet alakításában való eredményes közreműködés lehetővé tétele, a vállalat hosszú távú érdekeinek és a beépítendő uniós joganyag követelményeinek illetve az abban rejlő lehetőségeknek a számbavétele, értékelése alapján.
A szabályozási stratégia előkészítése gyakorlatilag annak az – uniós jogi lehetőségeket és vállalati célokat figyelembe vevő – érvrendszernek a kialakítása, amely alátámasztja a vállalat számára optimális és egyben jogi-szakmai szempontból is kifogástalan szabályozási modelleket és megoldásokat, a vállalat tevékenységét érzékenyen érintő szabályozási kérdésekben.
A stratégia előkészítése keretében végzett elemzések az érzékenynek minősített szabályozási kérdésekben azonosítják a magyar jogalkotói szabadság terjedelmét és korlátait, az európai uniós joganyagban rejlő lehetőségeket, és e keretek között az ügyfelünk tevékenységére kedvező szabályozási megoldásokat. Az elemzések tipikusan a következőkre terjednek ki:
- az Európai Unió releváns joganyaga;
- az e joganyaghoz kapcsolódó soft-law-ból és az Európai Bíróság gyakorlatából kiszűrhető szabályok;
- a tagállami szabályozási tapasztalatok;
- és a kedvező szabályozási megoldások magyar jogrendszerben való meghonosításának szakmai kérdései.
-
Szabályozási stratégia megvalósításának támogatása
- Kommunikációs segédanyagok elkészítése
- Igény szerint a szabályozási stratégia megvalósításához kapcsolódó tanácsadás és szakértői részvétel a kommunikációban
A szabályozási stratégia megvalósítása, a jogalkotó irányába történő kommunikáció ügyfelünk tevékenysége, ehhez kapcsolódó szolgáltatásaink tehát csak támogatják ezt. Ilyen támogató szolgáltatás igény és szükség szerint az optimális szabályozási modellt megtestesítő szövegjavaslatok kialakítása, valamint az azokkal kapcsolatos indoklások, összefoglalók, feljegyzések, prezentációk, azaz kommunikációs segédanyagok készítése. Ügyfelünk ilyen igénye esetén a szabályozási stratégia megvalósítását tanácsadással, a kommunikációban való szakértői részvétellel is támogatjuk.
II. Európai Uniós joggal kapcsolatos szolgáltatásaink
-
Monitoring jellegű szolgáltatások
- Ágazati uniós jogfejlődést figyelő és elemző szolgáltatások
- Az Európai Bíróság releváns gyakorlatát figyelő és elemző szolgáltatások
- Uniós versenyjogi monitoring szolgáltatások
- Uniós adójogi monitoring szolgáltatások
Monitoring jellegű szolgáltatásainkkal az európai uniós jogfejlődés eredményeinek figyelemmel kísérését, és az uniós jog, soft-law illetve az Európai Bíróság joggyakorlatából kiszűrt változásokban rejlő lehetőségek azonosítását vállaljuk, az ügyfeleink tevékenységét befolyásoló változásokra koncentrálva. E körben különösen lényeges a joganyag változásainak jelzése mellett az Európai Bíróság joggyakorlatának figyelése, hiszen ez az ítélkezési gyakorlat az uniós jogi szabályok – és a gyakorlatban esetenként az azokat implementáló magyar jogszabályok – értelmezését jelentős részben meghatározza, miközben kevésbé transzparens és előre látható módon fejlődik, mint az irányadó másodlagos uniós jog. Monitoring szolgáltatásaink a következőkre terjednek ki:
- az irányadó uniós joganyag, az azzal kapcsolatos ajánlások, iránymutatások és állásfoglalások illetve egyéb bizottsági közlemények vizsgálata;
- az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlata, valamint a Bizottság versenyjogi jogalkalmazási gyakorlata fejlődésének figyelemmel kísérése;
- a vállalati szabályozási környezetet érintő releváns változások azonosítása;
- szükség szerint a hazai szabályozással összevetve a jogérvényesítési lehetőségek elemzése.
Monitoring szolgáltatásaink tehát a bírósági joganyag – és versenyjogi területen az Európai Bizottság jogalkalmazói joggyakorlatának – vizsgálata körében nem korlátozódnak a számottevő változást hordozó esetek azonosítására és ismertetésére, de igény szerint olyan elemzést is felkínálnak, amely a változás hatásait a hazai környezetre vonatkoztatva elemzi, és konkrét gyakorlati megállapításokat tesz az uniós jog érvényesítésével kapcsolatos következményekről. A monitoring szolgáltatás keretében végzett folyamatos vizsgálat irányulhat az ügyfelünk tevékenységét meghatározó ágazati joganyagra, a versenyjogi és közszolgáltató vállalatokkal kapcsolatos jogterületre, vagy az uniós adójog területére is.
-
Az uniós jog érvényesítését előkészítő szolgáltatások
- Uniós jog hazai vagy más EU tagállamban történő érvényesítését előkészítő kutatás és elemzés (az érintett uniós joggal és érvényesíthetőségével kapcsolatos releváns ítélkezési gyakorlat azonosítása és ismertetése)
- Uniós intézmények előtti jogérvényesítést előkészítő kutatás és elemzés
- Jogérvényesítést segítő tanácsadás ügyvédi irodával együttműködve
Uniós jog érvényesítését előkészítő szolgáltatásaink arra irányulnak, hogy a hazánkban – vagy az ügyfelünk más EU tagállamban tevékenykedő leányvállalata esetén az adott tagállamban – sajátos szabályok szerint alkalmazandóvá váló uniós jogrend követelményeit, az ügyfelünk számára abból származó jogokat az alkalmazandó eljárások, a hatáskörrel rendelkező nemzeti vagy közösségi intézmények és az anyagi jogi érvrendszer ismeretében ügyfelünk gyakorolhassa és érvényre juttathassa, szélsőséges esetben akár a magyar – vagy másik tagállam belső jogába tartozó – jogszabályokban foglaltak ellenére is.
Uniós jog érvényesítésére sor kerülhet tagállami hatóságok, bíróságok vagy uniós intézmények előtt, utóbbi esetben a Bizottság vagy az Európai Bíróság bevonásával. Az uniós jog érvényesítését előkészítő szolgáltatásaink tartalma így változhat az eljáró hatóság vagy bíróság személye szerint, és aszerint is, hogy az előkészítés a rendelkezésre álló jogérvényesítési lehetőségek felderítésére, illetve az alkalmazható eljárások gyakorlati szabályainak összegyűjtésére és ismertetésére korlátozódik, vagy magában foglalja a teljes szakmai és anyagi jogi érvrendszer kidolgozását. Mivel cégünk ügyvédi tevékenységet nem végez, az uniós jog érvényesítését előkészítő szolgáltatásunk ilyen esetben a releváns uniós joggal és érvényesíthetőségével kapcsolatos ítélkezési gyakorlat azonosítását és ismertetését jelenti, azzal, hogy igény szerint ügyvédi iroda bevonásával a jogérvényesítést segítő tanácsadás is biztosítható.